Posted on / by mustafacelik / in Google Adwords, Google Reklamı, Reklam Ajansı, Reklam Vermek

Ajanslar Aracılığı ile Google’da Reklam Vermek

google reklam ajansı, google partner, rekclick google partner, google reklam vermekAjanslar Aracılığı ile Google’da Reklam Vermek

Online reklamcılıkta önemli bir paya sahip olan Google reklam araçlarını kullanarak; yeni müşterilere ulaşabilir, kendinizi tanıtma fırsatı bulabilir ve firmanıza ürün/hizmet satışı gerçekleştirebilirsiniz. Marka veya işletme büyütme hedeflerinizi gerçekleştirebileceğiniz Google reklamları sayesinde, önemli oranda kar sağlayabilirsiniz. Kar elde edebilmek için ise, yeterli bilgi ve donanıma sahip olmanız gerekmektedir. Yapacağınız küçük bir hata, işlerin ters gitmesine neden olabilir. Ayrıca, kazanç sağlayamayacağınız gibi zarara da girebilirsiniz.

Bu konuda başarılı olmak için ise, izlemeniz gereken yollar olacaktır. Bu yolların ilki; kendi reklamlarınızı yönetmek, diğeri; uzman bir ajans ile çalışmaktır. Yazımızda, ajanslarla çalışmanın avantaj ve dezavantajlarını inceleyeceğiz.

 

Avantajlar

  • Beklenti ve hedeflerinizi belirterek, çalışacağınız ajansın size yardımcı olmaları için onlara fikir verebilirsiniz. Sizi daha iyi anlamaları için fikirlerinizi açık bir şekilde onlarla paylaşmalısınız.
  • Çalışacağınız ajansın tecrübesi sayesinde; reklam kampanyalarınız daha etkili olacak şekilde oluşturulacaktır. Bu da, reklam vermek için ayırdığınız bütçenin boş harcanmaması, doğru değerlendirilmesi için son derece önemlidir.
  • Sürekli kendini yenileyen, güncellemeler getiren bir alan olduğu için; çalıştığınız ajans tüm bu yenilikleri hızlı bir şekilde öğrenebilir ve kampanyalarınız için uygulamaya başlayabilir.
  • Oluşturmaya karar verdiğiniz bir kampanya öncesinde, sağlayabileceğiniz kazanç ve harcamanız gereken bütçe hakkında size öngörüde bulunabilirler. Bu sayede, fikirleriniz netleşmiş olur.
  • İsteğinize bağlı olarak, yaptığınız anlaşmaya göre; günlük/haftalık/aylık olarak rapor göndermelerini talep edebilirsiniz. Böylelikle, reklam kampanyalarınızın durumu hakkında bilgi sahibi olursunuz.
  • Ajansların müşterileri için reklam paketlerinden yararlanma şansınız olur. Reklam vermek için size uygun reklam paketlerinden satın aldığınızda; düşük fiyata yüksek geri dönüşler elde edilebilirsiniz.

Dezavantajlar

  • Konusunda uzman bir ajansla çalışmak için, bu ajanslara hizmet bedeli ödemesi yapmanız gerekecektir. Belirli bir yüzde karşılığında komisyon alırlar. Her ajansın kendine göre belirlediği bir ücret olsa da; birbirine yakın komisyonlarla çalışırlar.

Bu her ne kadar dezavantaj gibi görünse de; güven duyduğunuz bir ajans ile anlaştığınızda, reklam vermek için yaptığınız ödemenin çok daha fazlasını size kazandıracaklardır.

Burada önemli olan konu; uzman ajans seçimi yaparken, sıkı bir araştırma yapmanız olacaktır. Çalıştıkları markalar ve başarıları hakkında bilgi sahibi olmalı, Google Partners sertifikasına sahip olduklarından emin olmalısınız.

Tags:

Bir cevap yazın