Posted on / by admin / in Uncategorized

Dijital Pazarlama Ve Sosyal Medya Uzmanlığı

Yeni Dünyanın temel dinamikleri dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanlığı her geçen gün daha fazla hayatımıza girmektedir. Eski zamanlarda bu kadar hayatımızda olmayan teknoloji artık vazgeçilmez hale gelmiştir. Social Media reklamları ve pazarlamanın gücünü şirketler satışlarında ve görünme oranlarında fark ettikleri için bu teknolojiyi kullanmaktadırlar. 

Sosyal Medya Nedir? 

Öncelikle sosyal medya, kullanıcıların kendi ürettiği içerikleri paylaştığı online bir platformdur. Artık birçok kişi tarafından sıklıkla kullanılmakta olduğu için hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu platformları kullanırken reklam hedeflemesi çok açıktır, bu medya kullanımının en büyük artısı haline gelmektedir. Yani kullanıcıların kim olduğu, hobileri, yaşı, cinsiyetini bu kanallar üzerinden reklam verirken belirlemek çok daha açıktır. Bu platformda herhangi bir eğitim gerekliliği bulunmamaktadır. Bu yüzden herkese hitap edebilir. 

Dijital Pazarlama Nedir? 

Dijital pazarlama ve sosyal medya konu başlığımızın altında dijital pazarlama süreci büyük bir öneme sahiptir. Dijital pazarlama, sosyal medya üzerinden verilen reklamlara denir. Ürün ve hizmetlerin tanıtımında büyük bir öneme sahiptir. Yani sadece bu platformları kullanarak ürünlerinizi, işletmenizi tüm kesimlere ulaştırmanız bir hayli zor olacaktır.  Dijital pazarlama ve reklamlar ile işletmeniz çok daha büyüyecektir.  

Dijital Pazarlama İçerikleri arasında Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) en bilineni olmakla birlikte içerik, e-posta, sosyal medya, remarketing(yeniden pazarlama) , Sem (Arama Motoru Pazarlaması), görüntülü reklamlar, viral pazarlama bulunmaktadır. 

Arama Motoru Optimizasyonu, Google aratmalarında üst sıralara çıkmak için vazgeçilmez bir dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanlığı aracıdır. Arama motoru yani Google ın belli başlı kuralları vardır ve içeriğinizin yazılarını bu kurallara uygun hale getirdiğinizde üst sıralara çıkma olasılığınız daha fazla artacaktır. 

İçerik Pazarlaması ise sitenize giren kişilerin size güvenmesini sağlayan bir strateji şeklidir. İşletmenizin yeni müşteri kazanmasında büyük rol oynayan bu pazarlama şekli eskiden beri olan müşterileriniz içinde devamlılık sağlamasını büyük oranda arttırır. 

Bu pazarlama türü, reklamlarınızın medya üzerinden Twitter, Instagram, Facebook gibi insanların %85 inin kullandığı bu mecralarda görünür olup dikkat çekmesi anlamına gelir. Potansiyel müşterilerinizden geri dönüşler alıp yorumlar yapıldığı için müşteriyle iletişim halinde kalmanız çok daha avantajlı olacaktır. 

Yeniden Pazarlama stratejisini basit bir tanımla ifade etmek gerekirse, kullanıcının ziyaret ettiği sitenin sonrasında tekrar karşısına çıkma olayıdır. Bu sayede ziyaretçinin tekrar hatırlamasını sağlayıp sitenize tekrar giriş yapma ihtimali çok yüksektir. 

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanlığı Arasındaki Farklar 

Birçok insan sosyal medyalar üzerinden paylaşım yaptığında dijital pazarlama yaptığını düşünmektedir fakat bu durum böyle değil. Yani dijital pazarlama ve sosyal medya arasında farklar bulunmaktadır. 

Dijital pazarlamasında kullanılacak çok fazla kanal varken öteki kanallar üzerinde çok fazla kanal yoktur. Sosyal medya pazarlaması dijital medya kanallarından sadece biridir.  

Sonuca varmak gerekirse, Dijital Pazarlama ve Social Media uzmanlığı hayatımızın içine yerleşmiş durumdadır. Bu gelişmeyi işletmemizin lehine çevirmek yaptığımız reklamlarla doğru orantılıdır. Potansiyel kaynakları doğru stratejilerle işletmenize müşteri olarak yönlendirme ihtimaliniz çok daha yüksek olacaktır. İster dijital pazarlamayı ister öteki mecraları kullanın markanızın kalitesini, sesini duyurmak açısından oldukça net kararlar vermeniz gerekmektedir. Bu medya kanalı hala insanlara ulaşabilmek için ana hedef olarak gözüküyor ve dijital pazarlamanın bir parçası olduğundan ürünlerinizi tanıtmak, dünyaya açılmak , yeni müşteriler bulmak açısından mutlaka dikkate almanız gereken bir konudur.  

Bir cevap yazın