Posted on / by mustafacelik / in Dijital Reklam, İnternet Reklamcılığı, İnternette Reklam Vermek, Reklam

Dijital Reklam İnternet Reklamcılığı

Dijital Reklamcılık
Günümüzde kobilerden dünya devi markalara kadar tüm işletmeler dijital dünyada yerini almış, neredeyse tüm satışlarının yarıdan fazlasını internet üzerinden gerçekleştirmektedir. İnternet reklamcılığı ile de yeni pazar hedeflerini artırmaktadır.

İnternet ortaya çıktığından beri dünyanın dijital olan her şeyi kucakladığını hepimiz biliyoruz. Şimdi tüm dünyada kaç İnternet kullanıcısı olduğundan bahsedeceğiz ve bu kullanıcıların İnternet’te nasıl vakit geçirdiğini inceleyeceğiz. Son olarak, işletmenizin gelişmeye devam eden dijital trendden nasıl yararlanabileceğini açıklayacağız.

Son 15 yılda patlama yaşanan İnternet kullanımı hakkında bir fikir vermesi için şunu düşünebilirsiniz: 2000 yılında tüm dünyada yaklaşık 361 milyon kişi İnternet kullanıyordu. 2014’te bu sayı 3 milyarın üzerine çıktı. Bu, %764 oranında bir artış anlamına geliyor! Günümüzde ise dünyanın neredeyse yarısı İnternet kullanıyor.

Türkiye’den rakamlar ise şöyle: Türkiye’de 59 milyon kişi İnternet erişimine sahip, ayrıca nüfusun %94,6’sı mobil aboneliğe sahip.

Avrupa’daki rakamlar ise daha da etkileyici: Avrupalıların %75’inden fazlası İnternet erişimine sahip. Avrupalıların bağlantı oranı o kadar yüksek ki her birinin ortalama 1,25 mobil aboneliği var. Yani, kişi başına birden fazla mobil hat düşüyor!
Hangi cihazı kullandıklarına bakılmaksızın, kullanıcılar her ay İnternet’te ortalama 1.900 dakika yani 30 saatten fazla vakit geçiriyor.

Peki, bu kadar saat boyunca İnternet’te ne yapıyorlar? Ve işletmeniz bu fırsattan nasıl yararlanabilir?

Dijital hayattaki bu kullanıcıların birçoğu alışveriş yapıyor. 2015’te Türkiye’de İnternet üzerinden 24,7 milyar TL değerinde ürün ve hizmet satışı gerçekleştirildi.

Milyonlarca kullanıcının her gün sosyal sitelerde veya Netflix, YouTube gibi web sitelerinde video izlemesiyle, internet dünyasında video izleme oranları da son beş yılda üç haneli bir artış gösterdi.

Ayrıca kullanıcılar sosyalleşmek ve çevreleriyle bir şeyler paylaşmak için saatler harcıyor. İnternet’te geçirdikleri sürenin neredeyse üçte birini sosyal medya sitelerine ayırıyorlar.
Bir işletme sahibiyseniz, tüm bunları İnternet üzerinde yapan kullanıcılar size büyük bir potansiyel sunuyor.

Zaman geçtikçe kullanıcılar, işletmenizi de etkileyecek bambaşka şekillerde İnternet’i kullanmaya devam edecek.

İnternet’in günlük yaşamımızı bu kadar kısa sürede nasıl değiştirdiğini görerek gerçek bir modern mucizeye tanıklık ettik.

Dünyanın her ülkesinde ve her bölgesinde dijitale köklü ve esaslı bir geçiş yaptık. Böyle bir fırsattan tüm küçük ölçekli işletmeler yararlanabilir.

Kaynak: With Google

Tags:

Bir cevap yazın