Posted on / by mustafacelik / in E-Ticaret Reklamı, Genel, Google Adwords, Google Adwords Reklamı

E-Ticaret Siteleri İçin Google Adwords Kullanımı

E-Ticaret Siteleri İçin Google Adwords Kullanımı

e-ticaretE-ticaret sitelerinin satışlarını artırabilmesi, kullanıcılarına hitap edebilmesi için öncelikli olarak uygulaması gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar ise, Google Adwords hizmetlerinden yararlanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Yazımızda bahsedeceğimiz tavsiyeler ile başarılı bir reklam kampanyası yürütebilirsiniz.

Daha fazla müşteri çekmek, doğru kullanıcıya doğru zamanda ulaşmak, ürün/marka tanıtımı yapmak ve rakiplerinizden bir adım önde olmak için Google’da reklam vermeye başlayabilirsiniz. Adwords’e giriş yapabilmek için e-postanızı girmeniz yeterli olacaktır. Reklam vermek için oluşturacağınız kampanyanın belirli bir tema veya ürüne odaklanmasına özen göstermelisiniz. Kampanyanızı oluşturma aşamasında belirlediğiniz bütçe, hedef kitle, anahtar kelimeler, yer ve ağları daha sonra değiştirme imkanınız olacaktır.

İlk olarak, Google Adwords hizmetleri ile sitenizin arama motorlarındaki aramalarda üst sıralarda yer alabileceğinizi unutmamalısınız. Bunu da şu şekillerde yapabilirsiniz;

Etkili Hesap Kurulumu

Yeni hesap kurulurken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Adwords hesabı ağaç yapısıdır. Bu ağaç yapısı sayesinde maliyetlerinizi kontrol altında tutabilir, reklamlarınızın anahtar kelimeler ile daha fazla alakalı olması sağlanmaktadır. Kullanıcıların gözünden bakıldığında, reklamınıza tıkladıklarında ilgili bir sayfaya yönleneceklerini düşündüklerini söyleyebiliriz.

Remarketing

Satın alma sürecinde olduğu için araştırma yapan ve web sitenizi incelemiş olan bir potansiyel müşterinizin, web sitenizden ayrıldıktan sonra ziyaret ettiği farklı sitelerde sizin reklamınız ile karşılaşması remarketing örneğidir. Bu, marka imajınızın kuvvetlenmesini sağlamakta ve satın alma sürecindeki potansiyel müşterilerin karar vermesini etkilemektedir.

Kalite Puanı

Reklamlarınız ile başarıyı yakalamak için dikkat etmeniz gereken konulardan biri olan kalite puanı, tıklama başı maliyet teklifine göre sıralanmaktadır. Düşük maliyet ile daha iyi bir reklam konumunda yer alabilmek için kampanya, reklam grubu, reklam düzeyinde kalite değerlendirilmesi yapılarak optimizasyon sağlanmalıdır.

Dönüşümler

Hangi reklamınızın satışa döndüğünü ölçümlemeniz önemli bir konudur. Dönüşümlerini takip ederek hangi kelimeye tıklayarak reklamınıza tıklandığını, bu tıklamaların hangilerinin satın alma yaptığını görebilirsiniz. En fazla dönüşüm gelen saatleri, bölgeleri ve reklam gruplarını da görebilirsiniz.

Peki temel olarak neleri değiştirerek etkili bir hesaba sahip olabilirsiniz? Bunları kısaca özetleyelim:

  • Reklamlarınızı ilgili sayfaya yönlendirin
  • Reklamlarınızın hedeflerini doğru belirleyin
  • Reklamlarınızda kullandığınız metinler de anahtar kelimelerinizi geçirin
  • Reklam gruplarını daraltın
  • Anahtar kelimeleri doğru reklam grubuna ekleyin
  • Negatif anahtar listesi oluşturun
  • Google Adwords lokasyon hedeflemesi yapın
  • Rakip analizi yapın
  • Düzenli kontrol ve analiz yapın
  • Google Analytics’ten yardım alın

E-ticaret web siteniz için Google Adwords teklifi alın.

Tags:

Bir cevap yazın