Posted on / by mustafacelik / in Genel, Google Adwords, Google Reklam

Google Adwords: Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Adwords: Anahtar Kelime Planlayıcı

Google AdWords KeyWord PlannerGoogle KeyWord Planner, Türkçe adıyla Anahtar Kelime Planlayıcı; Google’ın kullanıcıları için sunmuş olduğu bir Google Adwords aracıdır. Bu araç; yeni veya deneyimli reklamverenlerin kullanabileceği, oluşturacakları Arama Ağı kampanyaları veya mevcut kampanyalarını geliştirmeye yönelik bir araçtır.

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanarak; yeni anahtar kelime ve reklam grubu fikirleri arayabilir, anahtar kelime listelerinin performansını görebilir, birden fazla anahtar kelime listesini birleştirebilir; bunlarla yeni bir anahtar kelime listesi oluşturabilirsiniz.

Google Adwords hesabınızdaki sahip olduğunuz kampanyalarınızla birlikte kullanabileceğiniz, rekabeti yüksek olan teklifler ve bütçeler seçmenize için de yardımcı olan bir araçtır.

Google AdWords’te En Çok Aranan Kelimeleri Bulmak

Anahtar Kelime Planlayıcı’dan seçilen bir anahtar kelimenin; kullanıcılar tarafından kaç kez arandığı, rekabetinin ne durumda olduğu gibi geçmişe dair istatiksel bilgilere de ulaşabilmektedir. Bu şekilde; Google Adwords kampanyanıza eklemek istediğiniz anahtar kelimelerin üzerine yapacağınız analiz için de etkili olacaktır.

Reklam kampanyalarınızı optimize etmenize yardımcı olabilecek, trafik tahminleri de alabilir; anahtar kelimelerin belirli teklif ve bütçe doğrultusunda sizin için ne kadar tıklama ve gösterim alabileceğini tahmin eder.

Belli bir ürün veya hizmet hakkında anahtar kelime sonuçlarını çıkarmak istediğinizde; arama yapmak istediğiniz anahtar kelimeyi ilgili ürün kategorisini seçtikten sonra aratabilirsiniz. Aratmak istediğiniz kelimeden daha iyi sonuç almak için ise, hedefleme yapmanız gerekmektedir. Hedeflemelerde; ülke, dil, negatif anahtar kelimeler gibi eklemeler yapabilirsiniz.

Google AdWords Anahtar Kelime Hacimlerini Öğrenmek

Google aramalarına eklemek istediğiniz anahtar kelimeler varsa bunları kendiniz de ekleyebilirsiniz. Arama hacmine sahip olan anahtar kelimeler arasından, ilgili olmadığını düşündüğünüz kelimeler varsa; bunları “negatif anahtar kelimeler” bölümüne ekleyebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınızda; alakasız bulduğunuz kelimelerde çıkmayı engellemiş olursunuz.

Belirlediğiniz seçimlerin sonucunda, ilgili konuya uygun anahtar kelimeleri görmek için; hangi tarihler arasındaki aramaları görmek istediğiniz de belirttikten sonran “Fikir Al” butonuna tıklayabilirsiniz. Karşınıza alternatif arama sonuçlarının çıktığını göreceksiniz. Bu anahtar kelime fikirleri Google Adwords ile ilgili olacağından; farklı arama sonuçları ile karşılaşabilirsiniz.

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcısı

Anahtar Kelime Planlayıcı sayesinde; yeni anahtar kelime fikirleri bulmanın zorluğunu ve vakit kaybını yaşamak zorunda kalmadan, farklı kelime öbekleri keşfedebilirsiniz. Kullanıcıların arattığı kelime gruplarından yararlanabilir ve bu sayede web sitenize trafik sağlayacak içerikler ekleyebilirsiniz.

Tags:

Bir cevap yazın