Google Adwords Negatif Anahtar Kelime Belirleme
Posted on / by mustafacelik / in Google Adwords, Google Adwords Reklamı, Google AdWords Reklamı, Google Reklam, Google Reklamı

Google AdWords Reklamı: Negatif Anahtar Kelime Belirleme

Google AdWords: Negatif Anahtar Kelime Belirleme

Google Adwords kampanyalarını yönetirken, optimizasyonların düzenli yapılması etkili sonuç almak için dikkat edilmesi önemli bir konudur. Optimizasyon yaparken amaç, maksimum fayda elde etmek olmalıdır. Yazımızda arama ağı reklamlarından faydalanmak için kullanılan eşleme seçeneklerinden biri olan Negatif Eşleme’den bahsedeceğiz. Eşleme türlerini kısaca sıralayacak olursak; Geniş Eşleme, Geniş Eşleme Düzenleyici, Sıralı Eşleme, Tam Eşleme ve Negatif Eşleme’dir.

Negatif Anahtar Kelime Eşlemeleri

Negatif Eşleme türü, diğer eşleme türlerine göre farklı kullanım amacını taşımaktadır. Diğer eşleme türleri sıralamasına göre belirli bir hedef kitleye ulaşmayı hedeflerken, Negatif Eşleme türü ise, bu kitlenin dışında kalan ilgisiz kitlelerle karşılaşma ihtimalini en aza indirir ve ortadan kaldırılmasına imkan verir.

Hedef kitlenizdeki sapmaların en aza indirilmesi demek, sizin için doğru olan kitleye ulaşmanızı sağlamaktır. Kullandığınız doğru eşleme türü ve negatif eşleme türü sayesinde hedef kitlenizin büyüklüğü ve doğruluğunu belirleyebilirsiniz.

Genel anlamıyla Negatif Eşleme; Google Adwords reklam kampanyalarınızda, kullanıcıların yapmış olduğu Google aramalarında reklamlarınızı göstermek istemediğiniz anahtar kelime ve kelime gruplarını kapsamaktadır. Kampanya maliyetlerinizi düşürebilir, sahip olduğunuz kampanya bütçesi ile daha fazla kişiye erişim elde etmeyi başarabilirsiniz.

Geniş Negatif Anahtar Kelime Eşleme

Negatif eşlemeyi belirlediğiniz negatif anahtar kelimeler ile kullandığınızda, bu anahtar kelimeyi veya yakın terimleri aratan bir kullanıcı reklamlarınız ile karşılaşmamış olur. Bundan istediğiniz verimi elde edebilmek için negatif anahtar kelimelerinizi geniş eşleme türünü kullanmak yerine, tam eşleme türünü kullanmanız doğru olacaktır. Örnek verecek olursak; kadın ayakkabıları sattığınız bir web siteniz var ve erkek ayakkabıları aramalarında görünmek istemiyorsunuz. Eğer geniş eşleme türünü kullanarak, erkek ayakkabıları kelimesini negatif kelimeler arasına alırsanız; ayakkabı kelimesinden gelen aramalardan da gösterim kaybı yaşayabilirsiniz. Bunun yerine tam eşleme türünü kullanırsanız, yalnızca erkek ayakkabıları anahtar kelimesini aratan kullanıcıların reklamınızı görmesini engellemiş olursunuz.

Ayrıca belirlediğiniz negatif anahtar kelimeyi içeren farklı negatif anahtar kelimeleri de istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.

Google Adwords kampanyanızda, negatif eşleme türünün geçerli olacağı reklamları ise kampanya veya reklam grubu düzeyinde iki farklı şekilde belirleyebilirsiniz. Kampanya düzeyinde kullandığınızda, o kampanyaya ait tüm reklam gruplarında; reklam grubu düzeyinde kullandığınızda yalnızca ilgili reklam grubu için geçerli olacaktır.

Tags:

Bir cevap yazın