Posted on / by mustafacelik / in Google Adwords, Google Adwords Reklamı, Google Reklamı

Google Adwords’ün Temeli: Anahtar Kelimeler

Google Adwords’ün Temeli: Anahtar Kelimeler

Google Adwords, dijital pazarlamada, doğrudan bir satış kanalı oluşturması sebebiyle önemli araçlardan biridir. Yönetimi doğru yapıldığında, dijital pazarlama alanındaki geri dönüşlerin artmasını sağlamaktadır. Google Adwords’te en önemli konularında başında ise, kuşkusuz anahtar kelimeler gelmektedir. Google Reklam kampanyasını oluşturmak için açılan reklam grupları için ihtiyacımız olan şeyin anahtar kelimeler olduğunu biliyoruz. Ancak, bu anahtar kelimelerin etkili ve doğru kullanımını biliyor muyuz? Yazımızda, anahtar kelimeleri kullanırken bilmemiz gerekenleri inceleyeceğiz:

Google Adwords Anahtar Kelime Eşleşmelerini Nasıl Kullanmalıyız?

Google Adwords’ün sunmuş olduğu üç çeşit eşleme türü bulunmaktadır. Bunları ihtiyacınıza uygun olarak, doğru şekilde kullanırsanız, reklamlarınızın etkinliğini artırmış olursunuz.

  • Geniş Eşleme: Bir anahtar kelimenizi oluşturan kelimeler birbirinden farklı sıralarda görünüyor olsa bile, arama sorgularında arandığında reklamlarınız kullanıcılara gösterilir. Kelimeler herhangi bir işaret eklenmeden, yan yana yazılır. Örneğin; spor malzemeleri kelimesini ele alalım. Kullanıcı spor veya malzemeleri kelimelerinden herhangi birini arama motorunda aratırsa, sizin spor malzemeleri kelimenize vermiş olduğunuz reklamla karşılaşabilir.
  • Sıralı Eşleme: Birden fazla kelimeden oluşan anahtar kelimenizin Google’da tek bir kelime olarak algılanmasını sağlar. Kullanıcı arama sorgusu yaparken, sizin reklamınızla karşılaşmak için verdiğiniz kelimeleri birebir yazmalıdır. Google Adwords’ün anahtar kelimenizi sıralı eşleme olarak kabul etmesi için anahtar kelimenizi tırnak işareti (“ “) içerisinde eklemeniz gerekmektedir. Örneğin; “spor malzemeleri” kelimesini ele alalım. Kullanıcılar hem spor hem malzemeleri hem de spor malzemeleri ile ilgili olan anahtar kelimenizi aratmış olurlar. Bu da kullanıcının, spor malzemeleri kelimesindeki reklamınızla karşılaşmasını sağlayabilir.
  • Tam Eşleme: Kullanıcılar Google’daki aramalarında tam olarak sizin istediğiniz şekilde arama yaparlarsa sizin reklamınızla karşılaşırlar. Bunu Google Adwords’ün algılayabileceği şekilde yazmak için anahtar kelimenizi köşeli parantez “[ ]” arasına yazmanız gerekmektedir. Bu şekilde yaptığınızda, yalnızca istediğiniz bu kelime aratıldığında reklamınız gösterilir. Örneğin; kullanıcı tarafından spor malzemeleri kelimesi aratıldığında yalnızca spor malzemeleri kelimelerini içeren, ilgili reklamınızla karşılaşır.

Google Adwords Reklamlarınızı Sertifikalı, Google İş Ortağı RekClick ile Yönetmek İster Misiniz ?

Google Adwords Başvuru Formu

[contact-form-7 id=”3013″ title=”İletişim formu 1″]

Tags:

Bir cevap yazın