Posted on / by mustafacelik / in Genel, Google Adwords, Google Adwords Reklamı, Google Reklam, Google Reklamı, İnternette Reklam Vermek, Marketing, Reklam, Reklam Vermek

Google Reklam ile Coğrafi Hedefleme

Google Reklam ile Coğrafi Konum Hedefleme

İşletme veya markanızı duyurmak, tanıtımınızı yapmak için Google reklamları size istediğinizi verecektir. Google reklam ile sizi potansiyel müşterilerinize en doğru şekilde tanıtan reklamlar yapabilirsiniz. Hem de bunu belirlediğiniz kişilere, yerlere, ortamlara ulaştırma şansına sahip olursunuz.

Google reklam sayesinde dilerseniz, dünya çapında tanıtımınızı yapabilirsiniz. İşletme veya markanızın reklamı yapılırken; belirlenen anahtar kelimeler kullanılarak, size uygun saatler ve bölgelerde reklamlarınızın gösterilmesi sağlanır. Tüm bunlar yapılırken de, bütçeniz kontrol altında tutulur ve buna uygun olarak ulaşabileceğiniz alanlara reklamlarınız gösterilir.

İşletmenizin kapasitesi arttıkça ve genişledikçe reklamlarınızın yayınlanacağı alanın da sınırlarını genişletmek doğru olacaktır. Bu da, reklamlar için ayıracağınız bütçenin biraz daha artması ve bulunduğunuz veya yakın olduğunuz bölgeler dışında daha geniş bir bölgede reklamlarınızı yayınlayabilmeniz anlamına gelmektedir. Bunun sizin için faydaları ise, var olan müşterilerinizin sayısının artması ve uzun vadede kazanç sağlayacak olmanızdır.

Reklamlarınızı coğrafi bölgelere ayırarak gösterebilmek ve bunu her yönü ile kontrol edebilmek için Reklam Önizleme Aracı size yardımcı olacaktır. Bu araç sayesinde reklamlarınızın özellikle yurtdışındaki yayınlarını kontrol altında tutabilirsiniz. Reklamlarınızın yurtdışında yayınlanabilmesi için reklamınızın yayınlanacağı ülkenin diline uygun çeviri yapılıp yapılamayacağı ile ilgili bir sorunun bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca reklamınızın yayınlanacağı yerde, hangi kelimelerin daha çok aratıldığı ve hangi kelimelerden etkili bir dönüş alınabileceği belirlenmelidir.

Yurtdışı sitelerinde yayınlanmasını istediğiniz reklamların özellikle İngilizce dilinde yayınlanması, tavsiye edilmektedir. Çünkü dünya dili olduğu için reklamı görüp arama yapan kişiler ile İngilizce iletişim sağlamak, o ülkenin yerel dile konuşmanızdan çok daha kolay olacaktır. Burada önemli olan, arama yapan kişilere ayrıntılı bilgi sağlayabilecek dil yeterliliğine sahip olmaktır. Bu sebeple, İngilizce olarak iletişime geçmek reklamveren için daha kolay bir yol olacaktır. Ancak, potansiyel müşterileriniz ile bu şekilde de etkili bir iletişim sağlayamayacak durumda iseniz, yurtdışı reklamlarınızı durdurmanız zaman ve bütçe anlamında daha doğru bir hareket olacaktır.

Google reklam ile 3 farklı şekilde coğrafi konum hedefleme yapma imkanınız bulunmaktadır. Bunları kısaca şu şekilde anlatabiliriz:

google haritalar

Ülke Hedefleme:

Potansiyel müşterilerinizin ağırlıklı olarak bulunduğu ülkeleri hedefleyebilir hatta geri kalan ülkeleri hariç tutabilirsiniz.

Şehir/Bölge Hedefleme:

Potansiyel müşterilerinizin bulunduğu şehir veya bölgeleri hedefleyebilirsiniz. Ayrıca uygun olmadığını düşündüğünüz şehir ve bölgeleri de hariç tutabilirsiniz.

Belirli Yarıçapta Alan Hedefleme:

Belirli bir yeri kapsayan alanı hedefleme yapma imkanı sağlar. Bu sayede yalnızca işletmenize yakın kişilere reklamlarınızı göstermiş olursunuz.

Tags:

Bir cevap yazın