Posted on / by mustafacelik / in Google Adwords, Google Adwords Reklamı, Google Reklamı

Google Reklam Terimleri 1: Alaka Düzeyi Nedir?

Google Reklam Terimleri 1: Alaka Düzeyi Nedir?

Cevap : İşletmeler ve markalar; ürün veya hizmetleri hakkında reklam yapmak için Google’ın geliştirdiği Adwords aracını tercih etmektedirler. Bu araç sayesinde, maliyet ve geri dönüşler açısından en uygun reklamı verebilirler. Fakat etkili kullanım için bilinmesi gereken detayları da en doğru şekilde uygulamak zorundalar. Yazımızda Adwords kullanıcılarının bilmek zorunda oldukları; Google reklam terimlerinden olan alaka düzeyinden bahsedeceğiz:

Reklam alaka düzeyi;

Oluşturduğunuz reklamların ve anahtar kelimelerinizin birbirleriyle olan ilgisini gösteren bir durumdur. Reklam metinlerinizi ve belirlediğiniz anahtar kelimelerin karşılaştırılmasını sağlayarak; aralarındaki uyumu, doğru bir eşleşme olup olmadığını ölçer.

Bu eşleşmeyi ise şu şekillerde ifade eder;

  • Ortalama
  • Ortalamanın Üstünde
  • Ortalamanın Altında

Buna göre, “Ortalama” ve “Ortalamanın Üstünde” durumlarında; anahtar kelimenizi Adwords’te yer alan diğer tüm anahtar kelimeler ile karşılaştırılmış ve alaka düzeyinde bir sorun olmadığı belirlenmiş demektir. Alaka düzeyinin yüksek olması; reklamın açılış sayfasında kullanılan içerik ve reklam/anahtar kelimenin doğrudan ilişkisi olmasına bağlıdır. Kullanıcıların reklamınızı gördüğünde neyle karşılaşacağını anlaması ve tıkladığında ona ulaşması gerekmektedir.

“Ortalamanın Altında” durumu ise, reklamınızın yeteri kadar net olmadığı, konuyla ilgili bir temaya sahip olmadığı, çok fazla konuyu içeren anahtar kelime kullanıldığı anlamına gelmektedir. Bunun için yapılması gerekenler; Google reklam için daha az fakat reklamla daha yakın anahtar kelimelerin kullanılması, ilgili konuya dahil edilen anahtar kelimelerin ve reklam gruplarının daraltılması gerekmektedir.

google reklam adwords kalite puanı

Google Reklam Alaka Düzeyi Durumunu Nereden Görebilirim?

Adwords hesabınızdaki, “Kampanyalar” sayfasından “Anahtar Kelimeler” sekmesine girdikten sonra; anahtar kelimelerinizden herhangi birinin yanındaki konuşma balonu simgesinin üzerine fare imlecinizle gelerek, alaka düzeyi durumunu görebilirsiniz.

Alaka düzeyi yüksek olan bir reklam; düşük olan reklama oranla daha uygun bir ücret ödeyerek, daha yüksek bir reklam konumuna yerleştirilir. Bu Adwors’ün kurallarına uymanın bir ödülüdür. Reklamınızın performansını ve alaka düzeyi bulunmayan anahtar kelimelerin hangileri olduğunu görebilmeniz açısından bu durumun kullanılması; bütçenizi doğru kullanmanız, boşa harcama yapmamanız için de faydalı olacaktır.

Reklam alaka düzeyi, Adwords’teki Kalite Puanı’nın bir parçasıdır. Buna bağlı olarak da; reklamınızın alaka düzeyi yüksekse, kalite puanı da yüksek olmaktadır. Kalite puanının yüksek olmasının önemini ise, sonraki yazılarımızda paylaşacağız.

Tags:

Bir cevap yazın