Posted on / by mustafacelik / in İnternet Reklamcılığı

İnternet Reklamcılığı: Affiliate Marketing

İnternet Reklamcılığı: Affiliate Marketing

affiliate marketing internet reklamcılığıSatış veya iş ortaklığı olarak da bahsedilen Affiliate Marketing, bir pazarlama sistemidir. Bu sisteme, satış yaptığınız zaman ödeme yaparsınız. Bu sisteme göre, satıcı ve sistem reklam/pazarlama maliyetlerinden kurtulur ve ürünün satışından gelir elde eder.

İnternet reklamcılığı ve e-ticaret sektöründeki en karlı sistemlerden biri olan Affiliate Marketing, Türkiye pazarında kendine bir yer edinmeye ve sektörü hareketlendirmeye başlamıştır.

Bu sistemin e-ticaret siteleri için en önemli avantajı; bütçelerini esnek bir şekilde düzenlemelerine izin vermesi ve ödemeleri satış önce değil; satış yapıp para kazandıkları zaman yapmalarına imkan vermesidir. Sistemin ödeme şekli şu şekilde ilerler; e- ticaret sitesi sahipleri affiliate marketing yapmak istediklerinde kendilerine affiliate reklam ağlarından bir kanal seçer ve sistemi başlatırlar. Bu sistem sayesinde yaptıkları satışlar için sisteme ödeme yaparlar.

Sistemin bu işleyiş şeklinin temelinde komisyonculuk mantığı yer alır. Komisyonculukta, bir işe aracılık eden kişiye verilmesi gereken bir pay söz konusudur. Affiliate Marketing, internet reklamcılığı ve e-ticaret sisteminde de komisyon; ürün satışına destek olan kişiye verilmiş olur.

Komisyonun belirlenirken; sistem farklı kar marjlarına sahip olan ürünlerin komisyonlarında değişkenlik göstermesine izin verir. Bu da e-ticaret sitelerinin internet reklamcılığı ile tanıtımlarını yapmaları için esnek bir kanal olduğu anlamına gelmektedir.

Affiliate Marketing sisteminde yer alan; reklamveren, reklamı yapılan web sitesi için oluşturulan trafik, kayıt ve ciro için bu sisteme ödemesini yapar. Web sitesine oluşturulan trafik, kayıt ve ciro gelirleri havuz hesabına aktarılır. Hem reklamveren hem de reklamın gösterildiği web sitesi bu durumdan karlı çıkar, kazanç sağlarlar. Reklamın gösterileceği web sitesi, banner ve text linklerini hedef kitlesine uygun gösterim sağlayabiliyorsa tercih edilir.

Affiliate Marketing bazı durumlarda 3, bazı durumlarda ise 2 bölümden oluşmaktadır. Bunları inceleyelim:

3 Bölümden Oluşan Affiliate Marketing

  • Satış ortağı
  • Ürün Sahibi / Ürün Firması
  • Affiliate Sitesi / Programı (Satış ortaklığı Sitesi)

 

Satış ortağı ve firma arasında bir aracı bulunur. Affiliate şirketi istediği sayıda ürüne ortak olabilir. Yönetim paneli üzerinden hangi ürünün popüler olduğu, ürünlerin satış grafiği ve yeni eklenen ürünler kontrol edilebilir. Ödemeler ayda 2 kez veya ödeme eşiğine ulaşıldığında gerçekleşir.

 

2 Bölümden Oluşan Affiliate Marketing

  • Satış Ortağı
  • Ürün Sahibi / Ürün Firması

Bu sistemde, arada affiliate sitesi olmaz. Firma veya ürün sahibinin web sitesi üzerinden, satış ortağının ürünlere ortak olması ve satışların raporlanması sağlanır. Ödeme sisteminde ise, belirli bir tutara ulaşıldıktan sonra ödeme yapılması sağlanır. Kendi insiyatifindedir.

Tags:

Bir cevap yazın