Posted on / by mustafacelik / in Genel, İnternet Reklamcılığı, Marketing

İnternet Reklamcılığı: E-mail Marketing

İnternet Reklamcılığı: E-mail Marketing

internet reklamcılığı: e-posta pazarlamaTürkiye’deki internet kullanıcı sayısının her geçen gün artması ve bu kullanıcı davranışlarının fonksiyonelleşmesi ile birlikte markalar da pazarlama stratejilerini geliştirmek durumunda kalmaktadırlar. Dijital ortamda bir yer edinmek isteyen markalar, en etkili yöntemi keşfetmek için çaba sarf ederler. E-mail marketing veya diğer adıyla e-posta pazarlaması da internet reklamcılığı gibi bu pazarlama stratejilerinden biri olarak bahsedilmektedir.

E-mail marketing ile marka veya işletme potansiyel ve sahip oldukları müşterilerine sesini duyurabilmektedir. Bunu da; haber, e-bülten, güncellemeler, yeni ürün duyurusu, indirim, promosyon gibi daha birçok bilgiye doğrudan kullanıcılarına ileterek yapabilmektedir. E-posta pazarlamasında, örneğin; kullanıcı web sitenize yalnızca indirimler hakkında bilgi almak istiyorsa, o kullanıcıya sadece indirimler hakkında mail gönderilir. Bu da haftalık, günlük veya aylık olabilmektedir.

E-posta pazarlaması diğer pazarlama yöntemlerinden farklı olarak; daha fazla kişiye daha düşük fiyatla ulaşmayı başarabilmektedir. Ayrıca ölçümlenebilir oluşu da internet reklamcılığı için etkili yöntemlerden biri olduğunu göstermektedir.

Sosyal medya, arama motorları, online pazarlama kanalları gibi e-pazarlama ve internet reklamcılığının önemli bir kolunu oluşturan E-mail marketing; markaların marka veya işletmelerin geleceğe yönelik hedeflerinde oldukça etkilidir. E-mail marketing yapmaya karar verdiğinizde, bunu; doğru zamanda, doğru kullanıcıya, doğru mesajı verecek bir e-mail ile yapmanız gerekmektedir. Göndereceğiniz mailleri gruplandırarak satışa yönelik bir e-mail gönderdiğinizde satışlardaki oranların yükseldiğini de fark edeceksiniz. Bu da, kullanıcılarınızı doğru analiz etmeniz gerektiğini göstermektedir.

İnternet reklamcılığı için önemli bir yöntem olan E-mail Marketing’e başlangıçta şunları yapabilirsiniz:

Müşteri ve Potansiyel Müşterilere Hoş geldiniz Maili Göndermek

Sade ve anlaşılır bir hoş geldiniz maili ile göndererek; sonraki e-postalar için dikkatlerini çekmeyi başarabilirsiniz.

Mail Gönderilen Kişileri Tanımak

Sahip olduğunuz bir müşteri datası varsa, bu datayı kullanarak; kategoriler oluşturabilir ve buna uygun e-mail marketing yapabilirsiniz. Böyle bir datanız yoksa, müşterilerinizin bilgilerini almak için bir form doldurmalarını isteyebilir; hediye veya indirim verebilirsiniz.

Mail Dışında Farklı Yollardan İletişime Geçmek

E-marketing yaptığınız müşterilerinizle etkileşim halinde olmak; daha samimi ve sıcak bir dil kullanmak için sosyal medya mecralarını kullanabilirsiniz. Her kanaldan ilişkilerinizi güçlü tutacağınız müşterileriniz ile bu şekilde aranızda sıcak bir bağ kurulacaktır.

Tags:

Bir cevap yazın