Medya Planlama

Medya Planlama Nedir?

Medya planlama, pazarlamacıların etkileşimleri ve yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak için bir reklamı nerede, ne zaman ve ne sıklıkta yayınlayacaklarını belirleme sürecidir. Medya planı, reklam harcamalarını ve kaynaklarını yayın, basılı, ücretli reklamlar, video reklamlar veya yerel içerik gibi çeşitli çevrimiçi ve çevrimdışı kanallar arasında bölebilir.

Medya Planlama Nedir?

Medya Planlama ve Satın Alma

Medya Planlama Süreci

Medya Planı Oluşturma

Bir medya planı oluşturmanın amacı, hedef müşterilere, tam olarak satın almaya karar verdikleri anda ulaşmaktır.

Açıkçası medya planlaması, birçok uzmanlık alanını içeren zorlu bir yol olabilir. Rekclick’te uzmanlarımız ile burada, medya planlarken her zaman bütçe dahilinde kalırken, kitleyi, zamanlamayı, mesajı ve istenen yanıtı göz önünde bulunduruyoruz.

Medya Planlaması Nedir?

Medya planlama, işletmenizin medya içeriğini hedef kitlenizle nasıl, ne zaman, nerede ve neden paylaşacağını belirleme sürecidir. Süreç, erişimi, etkileşimleri, dönüşümleri, YG’yi ve daha fazlasını artırmak için hangi medyanın farklı kanallar ve platformlar üzerinden paylaşılacağına karar vermeyi içerir.

Bu tanıma dayanarak, medya planlamasının birçok hareketli parçası olduğu açıktır – bu yüzden sürecin doğru bir şekilde düzeltilmesi zor olabilir.

Medya planlama adımlarını ve şablonlar uygulayarak çalışarak , medya planlama zorluklarını önleyebilirsiniz.

Ancak, öncelikle, daha fazla ikna edici medya planlamanın değerli bir yatırım olması durumunda, sürecin belirli faydalarından bazılarını ele alalım.

Medya Planlamanın Yararları

Medya planlama, aşağıdakiler dahil (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) içerik oluşturma ve dağıtımın farklı bölümlerinde size yardımcı olur:

  1. Hedef kitlenizi daha derinden tanımak, böylece medya içeriğiniz aracılığıyla etkili bir şekilde onlara ulaşmak
  2. İçeriğinizi hangi medya kanallarında ve platformlarda paylaşacağınıza karar verme
  3. Yayınladığınız ve paylaştığınız medya ve içeriğin zamanlamasını ve sıklığını belirleme
  4. En son medya trendlerine ve teknolojisine ayak uydurmak
  5. Yüksek kaliteli ve ilgi çekici medya içeriği oluşturmak, yayınlamak ve paylaşmak için bütçenize sadık kalın
  6. Medya planlama sürecinizin başarısını ölçmek için analizler yapmak

Medya planlamanın faydalarına ek olarak, bu sürecin medya satın alımından nasıl farklı olduğuna dikkat etmek önemlidir – süreçler birbiriyle ilişkili olsa da, farklı amaçlara sahiptir ve genellikle birbirleriyle karıştırılırlar.

Medya Planlama ve Satın Alma

Medya planlaması ve medya satın alımı birbiriyle yakından ilişkilidir ve birbirleriyle uyumlu çalışır. İşletmenizin büyüklüğüne ve bütçenize bağlı olarak, medyanızı planlayan ekip üyeleriniz medya satın alma sürecini de ele alabilir. Peki, bu süreçleri benzersiz kılan nedir?
Medya planlama tanımını zaten ele aldık – bu, müşterileriniz ve hedef kitleniz arasında oluşturulan, yayınlanan ve paylaşılan medya içeriğinin arkasındaki stratejiye odaklanmış bir süreç. Medya burada anılan bu anlam, her şeyi kapsayan bir değil ücretli reklamları ve ücretli içerik bulunmaktadır gerekiyor. Burada medya planlaması ve medya satın alma farklıdır.

Medya satın alma nedir?

Medya satın alma ücretli medya ile ilgilidir – bu, işletmenizin çeşitli kanallarda kampanya veya reklam alanı satın alması, hedeflenen kampanyaları ve reklamları paylaşmak için ödeme yapması veya medya sağlayıcılarıyla görüşmesi anlamına gelir.

İşletmenizin farklı platformlarda medya oluşturabildiği ve paylaşabildiği ve kitlenize ücretsiz olarak başarılı bir şekilde ulaşabildiği bir dünyada, medya satın almadan medya planlaması yapılabilir . Ancak, medya satın almak için medya planlaması gerekir .

Bunun nedeni, medya planlamasının gerçekleşmesi gereken satın alma işleminin tonunu ve yönünü ayarlamasıdır. Reklam alanı satın alındığında veya içerik dağıtım planları müzakere edildiğinde, bu medyayı kitlenize ve müşterilerinize ulaştırmak için bir strateji (veya medya planı) olmalıdır.

Şimdi işletmenizin stratejisini geliştirmeye başlayabilmeniz için medya planlama sürecindeki adımları inceleyelim.

Medya Planlama Süreci

Aşağıdaki süreç boyunca çalışırken, işletmenizin her adımda elde edilen sonuçları ve sonuçları uygulamayı seçme şeklinin ihtiyaçlarınıza göre benzersiz olacağını unutmayın.

SOSYAL MEDYA PLANLAMALARI

REKCLICK’TE Ne yapıyoruz?

Medya planlama ve yüksek performanslı, kanallar arası, etkileşimli reklam kampanyaları satın alma konusunda uzmanız.

Hedef kitlenizi ve yolculuklarını, hedeflerinizi ve pazarınızı anlayacağız ve aradığınız sonuçları elde etmenizi sağlayacak kampanyalar sunacağız. Sonuç olarak, pazardaki değişimlere sürekli yanıt veren çevik ve uyarlanabilir çözümler sunacağız.
Sırada Ne Var?

Hazırsanız, Başlayalım!

Tek Yapmanız Gereken Bize Ulaşmak