Posted on / by mustafacelik / in Genel, İnternet Reklamcılığı, İnternette Reklam Vermek, Reklam Ajansı, Reklam Vermek, Youtube Reklamı

Youtube’da Reklam Vermek

Youtube ReklamlarıYoutube’da Reklam Vermek

Popüler kültür platformlarından biri olan Youtube, son yıllarda kullanıcı bazında izlenme oranları ve yapılan ölçümlemeler için en etkili dijital reklam kanallarından biri olmuştur. Kullanıcı sayısını her geçen gün artırması ile belli bir reklam potansiyeli oluşturmuştur. Bu da Google’ın Youtube’u devralmasıyla pekişmekte ve markaların Youtube’da reklam vermek için sıraya girmelerine sebep olmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri; Youtube’un dünyanın en büyük online video sağlayıcısı olmasıdır.

Bir video reklam kampanyasındaki reklam faaliyetlerinin %95’e yakın oranda Youtube’da gerçekleştirilmesi; reklam faaliyetlerinde Youtube reklamlarının önemli bir payı olduğunu göstermektedir.

Google Youtube’daki reklamların kolaylaştırılması ve özgün haline getirilmesi için birçok reklam çeşidi oluşturarak, en etkilisinin hangisi olduğunu keşfetmeye çalışmaktadır. Youtube reklamları; tıkla oynat, video öncesi reklam, video içi reklam gibi farklı reklam türlerini içermektedir. Youtube reklamlarından, en etkin ve en önemlileri ise; display ve video reklamlarıdır.

Youtube’da reklam vermek, bin gösterim başı (BGBM) veya tıklama başı üzerinden ücretlendirilmektedir. Youtube’da gösterilen reklamlar; 30 saniye izlendikten sonra veya Cpc olarak ücretlendirmektedir. Yani reklamlarınız gösterildiği zaman herhangi bir ödeme işlemi gerçekleştirmek zorunda kalmazsınız.

Youtube reklamları ile Youtube’da yer alan kullanıcılara ve buna ek olarak; Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki kullanıcılara erişim sağlanmaktadır.

Youtube Reklam Vermek

Youtube reklamlarını kısaca anlatacak olursak;

  • Video Reklamlar

Youtube’da video reklam vermek; TruView reklam olarak da söylenebilir. Reklamverene ait reklamlar 3 şekilde gösterilebilir:

Görüntülü TrueView (TrueView InDisplay) reklamı

Youtube reklamlarının yanı sıra, Youtube video sayfalarında veya Görüntülü Reklam Ağı’nda gösterilir. Yalnızca reklam görüntülendiğinde ücret ödenir.

Yayın içi TrueView (TrueView InStream) reklamı

Youtube videolarının başında, ortasında ve sonunda gösterilir. Kullanıcılar, beşinci saniyeden sonra reklamı atlayabilir. Reklamın tamamı veya 30 saniyesi izlendikten sonra ücret ödenir.

  • Video İçi Metin Reklamlar

Metin biçimli ve yer paylaşımlı metin reklamlardan oluşmaktadır. Video oynatıldığı sırada, video çerçevesinin altında görüntülenir. Video ile verilen mesajın uygun olmasına dikkat edilmelidir. Farklı hedefleme seçenekleri bir arada kullanılabilir.

  • Görüntülü Reklamlar

Video oynatılırken alt kısımda veya videonun içine yerleştirilen alanda gösterilebilir. Görüntülü Reklam Ağı sekmesinden kullanıcılara nerede gösterileceğini belirleyebilirsiniz.

Tags:

Bir cevap yazın