Remarketing
Posted on / by mustafacelik / in Genel, Google Adwords, Google AdWords Reklamı, Google Adwords Reklamı, Google Reklam, Google Reklamı, Marketing, Reklam, Reklam Vermek, ReMarketing

Google Reklam Terimleri : Remarketing Nedir?

Google Reklam Terimleri : ReMarketing Nedir?

Adwords’ün sunmuş olduğu bazı özellikler, Google reklam kampanyalarının daha etkili yönetilmesine imkan vermektedir. Bu özelliklerden biri de, en verimli şekilde yararlanabileceğiniz Remarketing’tir. Yani yeniden pazarlama’dır. Remarketing’i şu şekilde açıklayabiliriz:

Google ReMarketing Reklamları Nasıl Çalışır?

İnternet sitenizi Google reklam sayesinde ziyaret eden kullanıcıların, görüntülü reklamlarınızı yani bannerlarınızı farklı sitelere giriş yaptıklarında da görmelerini sağlayan bu özellik ile daha önce reklamlarınız ile internet sitenize çekmeyi başardığınız kişilere yeniden ulaşma şansınızı kolaylaştırmış olursunuz. Özellikle, daha önce internet sitenize uğramış fakat herhangi bir dönüşüm gerçekleştirmeyen kişileri takip ederek, tekrar internet sitenize giriş yapmalarını ve dönüşüm gerçekleştirmeleri için reklamlarınızı görmelerini sağlamış olursunuz. Remarketing sayesinde hedef kitleniz ile iletişimde kalarak, pazarlama kampanyalarınız için gerçekleştirmiş olduğunuz yatırım getirilerinizin verimini artırabilirsiniz.

Kullanıcıların sağladığı dönüşümler bazen satın alma, bazen kayıt olma, bazen de tıklama yapmak olabilir. Bunlar reklam kampanyanızın stratejisine bağlı olarak önceden belirlemiş olduğunuz durumlardır.

ReMarketing özelliğinden faydalanabilen reklam türü ise, Görüntülü Reklam Ağı’dır. Bu sebeple de, hazırlanan görseller ve görselleri ifade eden içeriklerin mesajınızı doğru ve net bir şekilde belirtilmesi çok önemlidir.

AdWords ReMarketing ile diğer Google reklam kampanyalarınızın alaka düzeyini de artırabilir, böylelikle kampanyanızın daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

ReMarketing ile piyasa araştırması yapan kişilerin internet sitenizi ziyaret etmiş kişilerin satın almayı düşündüğü ürünü sizden almaya karar verme davranışını etkileyebilir; o ürünü farklı bir internet sitesinden satın alma ihtimalini azaltmış olursunuz. Ek olarak; internet sitenizi satın alma yapmak için ziyaret eden ancak çeşitli nedenler yüzünden satın alma gerçekleştirmemiş kişilere göstereceğiniz remarketing reklamlarınız ile kendinizi hatırlatmış olur, yeniden internet sitenizi ziyaret etmesini ve satın alma davranışını gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

ReMarketing’in markalar için en önemli avantajı ise, marka/ürün bilinirliğinin artmasını ve akıllarda kalıcı olmayı sağlamasıdır. Kullanıcılar, satın alma işlemi yapmasa bile remarketing reklamlarınız ile artık markanızı biliyor olacaktır. Remarketing bu özelliği ile marka bilinirliği yaratmak için etkili bir yöntem olarak tercih edilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken konulardan bazıları ise, gösterim sıklığı ve doğru hedef kitleyi belirlemektir. Çünkü gösterim sıklığının fazla olması, kullanıcıları rahatsız edebilir; reklamlarınızı engellemek isteyebilirler. Eğer yanlış hedef kitleye reklamlarınız gösterilirse; bu da remarketing kampanyanızın işe yaramaması ve çöpe giden bir bütçe anlamına gelecektir.

Remarketing’te dikkat edilmesi gerekenleri doğru uyguladığınızda, en iyi dönüşüm aldığınız kampanya bu olacaktır. Bu da minimum maliyet/maksimum dönüşüm demek olacaktır.

Tags:

Bir cevap yazın